BezpInternetW 2004 roku Komisja Europejska podjęła inicjatywę obchodzenia dnia bezpiecznego Internetu, który obecnie obchodzony jest nie tylko w Europie, ale na całym świecie.  W Polsce wydarzenie to jest organizowane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przy wsparciu partnerów takich jak Fundacja Oraneg, Facebook, Google i inni.

Dzień bezpiecznego Internetu to nie tylko czas intensywnych działań profilaktycznych w szkołach organizowanych przez nauczycieli, gdyż takie są organizowane w trakcie całego roku szkolnego.

Celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi rodziców, opiekunów na to co dziecko robi w sieci.  W szczególności w obecnej sytuacji, gdzie czas spędzany przez podopiecznych w wirtualnym świecie uległ wydłużeniu rodzice powinni być bardziej czujni, bo nikt nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa ich dzieciom tak jak oni sami.

Czasem tylko jedno kliknięcie powoduje, że cały świat dziecka może się zmienić, a ono utraci poczucie bezpieczeństwa. Rodzicu bądź czujny, rozmawiaj, wspieraj, kochaj i sprawdzaj jak i z kim Twoje dziecko wolny czas.

Mamo i tato- CHROŃ SWOJE DZIECKO W SIECI.

Zapraszamy do obejrzenia filmu (3.01 min):

https://www.youtube.com/watch?v=T6CVDb28efI&feature=youtu.be

Wybrane strony przeznaczone dla dzieci i młodzieży (nie tylko)  związane z bezpieczeństwem w sieci, zawierające informację o zagrożeniach w sieci, konkursach i inicjatywach organów inicjujących profilaktykę zagrożeń w sieci:

Zgłoszenia nielegalnych działań w sieci, zagrażających poczuciu bezpieczeństwa można dokonać za pomocą stron:

 

Bezpłatny poradnik dla rodziców: Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie:

https://akademia.nask.pl/pliki/2-jak-zapewnic-dzieciom-bezpieczenstwo-w-internecie-poradnik-dla-rodzicow.pdf

NIE BÓJ SIĘ KORZYSTAĆ Z POMOCY!

 

Wykorzystano:

Opracowała: dr Renata Matusiak (pedagog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu, adiunkt UO). E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.